Tüp Bebekte Başarı Şansını Arttırabilirsiniz!

Lazer ile tomurcuklanma yöntemi tek başına bir tüp bebek tedavisi değildir. Bu yöntem sadece uygulanan tedavilerin başarılı olma şansını arttıran özel bir yöntemdir. Bu nedenle de diğer tüp bebek uygulamaları ile birlikte kullanılır. Uygulama embriyonun rahme tutunma ihtimalini arttırmak, içerisindeki toksik maddeleri temizlemek için kullanılabilmektedir. Özellikle yaş sebebiyle zona pellusida adı verilen bölgenin kalınlaşması embriyonun tutunma şansını azaltmaktadır. Lazer ile tomurcuklanma yöntemi sayesinde zona tabakası inceltilerek gebelik şansı arttırabilir.

Lazer ile Tomurcuklanma Kimler İçin Uygundur?

Bu yöntem uzun yıllardır ileri yaş gruplarında bulunan ve çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda uygulanmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda yöntemin gebelik ihtimalini arttırdığı hatta çok sayıda deneme yapan çiftlerin bu teknikle verilen destek sayesinde başarılı sonuç aldığı görülmüştür. 38 yaş üzeri kadınlarda başarı oranını oldukça arttıran uygulama özellikle yaş sebebiyle çocuk sahibi olamayacağını düşünen kadınlar için oldukça etkili bir çözüm sunmaktadır. Zona tabakası kalın olan kadınlarda da embriyonun tutunma şansı azaldığı için kişinin gebe kalmasına engel başka bir sorunu yoksa lazer ile tomurcuklanma destek tedavisi olarak tercih edilebilir. İmplantasyon başarısızlığı sebebiyle tüp bebek tedavisinde düşük yapan kadınlar için de bu teknik uygulanabilir.

Lazer ile Tomurcuklanmanın Riskleri Nelerdir?

Lazer ile tomurcuklanma doğrudan bir tedavi yöntemi olmamakla birlikte gebelik oranını yükselttiği için tercih edilmektedir. Tekniğin bilinen herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Mekanik olarak bu tekniğin uygulanması mümkün olsa da lazer ile uygulama hem çok daha kısa sürmekte hem de embriyoya zarar vermeden gerçekleştirilmektedir. Zona pellusida kalınlaşmasına bağlı ortaya çıkan gebe kalamama durumunda kullanılan tekniği tercih etmek kişinin daha kısa sürede gebe kalmasına yardımcı olabilir. Lazer ile tomurcuklanma yönteminin ikiz bebek sahibi olma şansını arttırdığı da düşünülmektedir. Çoğul gebeliklere tüp bebek yönteminde çok sık rastlanmaktadır. Ek olarak bu yöntemin de çoğul gebelik şansını arttırdığı bilinmektedir.

.