PRP TEDAVİSİ VE UYGULAMALARI

PRP TEDAVİSİ VE UYGULAMALARI

PRP ”Platelet Rich Plasma – Platelet ( trombosit , pıhtı hücresi ) yönünden zenginleştirilmiş plazma uyguaması adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir. Yani kişinin trombosit yönünden zenginleştirilmiş kan pıhtılarının özel bir yöntemle ayrıştırılarak, doku yenilenmesi öngörülen bölgeye enjekte edilmesi işlemidir. Son yıllarda Tüm Dünya’da tercih edilen yardımcı tedavi nitelikte olan PRP tedavisi doku onarımı, doku yenilenmesi ve doku iyileştirmesi nedenlerine dayanarak bu tedavi yöntemine başvurulur.

Bilindiği gibi dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda kanımız pıhtı hücrelerini bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır. PRP tedavisi ile edlde edilen bu özel serum, kişinin endişelerine göre hasar görülen bölgeye enjekte edildiğinde çok daha hızlı ve güçlü bir şekilde hedef dokunun onarım süreci başlar ve fayda görülmesi gözlemlenmektedir.

Şöyle belirtebiliriz ki PRP yöntemi ile elde edilen serumdaki plateletlerin yoğunluğu kandakinden 2 ile 4 kat fazladır. Dolayısı ile PRP tedavisi ile hedeflenen fayda daha yüksek olacaktır.

.