OVERIAN PRP TEDAVİSİ

OVERIAN PRP TEDAVİSİ

Yumurtalık Gençleştirme Nedir?

Bilindiği üzere her kadının belirli bir yumurta rezervi ile Dünyaya’ya gelindiğini ve yumurta tedarikinin yaşam boyunca miktar ve nitelikte giderek azalıp tükendiğini söyleyebiliriz. Harvard Üniversitesi araştırmacılarından oluşan bir takım doktor ekip; fareler üzerinden yaptıkları deneyde yumurtalık kök hücrelerinden olgun yumurtalar geliştirmeyi gözlemleyerek bu konuya yeni bir bakış açısı getirmeye destek oldular. İzole edilmiş büyüme faktörü taşıyan trombositlerin doğrudan yumurtalıklara sokulması, oosit ( yumurta )üretiminde bir canlanmaya neden olabilir fikrine sahip oldular.

Harvard araştırmacıları, fareler üzerinde yaptıkları deneysel çalışmalarda yumurtalık kök hücrelerinin farelerde olgun oositlere dönüşümünü gözlemlemişler ve insan yumurtalıklarında mevcut olduğu gösterilen benzer hücrelerin benzer şekilde sağlıklı yumurtalara dönüştürebileceği ihtimalini ortaya koymuşlardır. Bu varsayımdan yola çıkarak sağlıklı genç hücrelerin ayrışımının yapılarak ; doku onarımı sağlanması istenilen bölgeye tekrar enjekte edilmesi hedeflenmiştir.

İnsan vücudu bir iç veya dış yaralanmayla uyarıldıktan sonra büyüme hücrelerinin harekete geçmesi ile kök hücreler insan vücudundaki herhangi bir hücre tipine dönüşebilir ve onarım yapabİlir.

Bu mucizevi maddeleri daha önce farkına varmadan iç ve dış yaralanmaya maruz kalan tüm insanlar bu durumu yaşamıştır. Peki vücudumuzun doğal savunma mekanizmasından daha hızlı olarak doku onarımını ve iyileşimi dışardan sağlayabilir miyiz ?

Genç , büyüme hücrelerinin ayrıştırılması ile ortaya çıkan pıhtılaşmış kan; beyaz kan hücrelerinin, trombositlerin ve enfeksiyona karşı savunmaya çalışan, kanamayı durduran ve yavaş yavaş yeni cilt, kan damarları, sinirler ve bağ dokusu oluşturan büyüme faktörlerinin bir kombinasyonudur. Klinisyenler yıllardır, sporla ilgili hasarlardan, Hasarları onarmak için uygulanan deri greftlerine ve kalp ameliyatı insizyonlarına kadar olan yaraların iyileşmesini hızlandırmak için harmanlanmıştır.Çektiğiniz son dış yaralanmayı düşünün – diz çökmüş ya da kesilmiş gibi. Sonunda, yara iyileştikçe vücut sarımsı bir tabaka geliştirir. Bu, pıhtılaşmış kanın, beyaz kan hücrelerinin, trombositlerin enfeksiyonu önleyen ve bağ dokusu, cilt, kan damarları ve sinirleri yeniden oluşturan büyüme faktörlerinin bir kombinasyonudur.

İnsan Vücudu yaralandığında, yardım sağlamak için “büyüme faktörleri” olarak bilinen maddeleri gönderir. Trombositler ve beyaz kan hücreleri tarafından doğal olarak üretilen büyüme faktörleri, vücudun kök hücrelerini dokuyu onarmak ve bağ dokusunun ve kan damarlarının büyümesini sağlamak için harekete geçirir. Doktorlar, yıllarca bir dizi yumuşak veya bağ dokusu hasarını tedavi etmek için büyüme faktörlerini kullanmaktadır, çünkü hastaların kendi vücutlarından trombosit bakımından zengin plazma (PRP) enjekte etmek, yabancı hastalıklar ve enfeksiyonlar geçirme riski taşımamaktadır. Ek olarak, hastanın kullanılan kendi trombosit bakımından zengin plazması olduğundan, işlemde kullanılan yabancı kan ürünleri veya insan yapımı kimyasallar yoktur.

Yumurtalık Gençleştirme Prosedürü Nasıl Gerçekleştirilir?

İşlem, düzenli adet periyoduna sahip veya adet görmeyen kadınlar üzerinde her zaman yapılabilir.

Yumurtalık gençleştirme iki aşamalı bir işlemin ardından gerçekleşir. İlk olarak, beyaz hücreleri ve trombositleri ayırmak için bir tüp kanı santrifüjlemeye maruz bırakarak izole edeceğiz.

Bir hastanın kendi kanı alındıktan sonra, Yumurtalık Gençleştirme, hastanın yumurtalıklarına trombosit bakımından zengin bir plazması (PRP) enjekte etmeyi ve bu oosit ( yumurta ) üretim merkezlerini, büyüme faktörleri ve kök hücre kemo-çekici maddelerinin zengin olduğu proteinlerle aşılamayı içerir. Overian PRP işlemini gerçekleştirmek için kadın hastanın adet döngüsünün olmadığı yani kadın hastanın menstüral dönemde olmaması önemlidir. Onun haricindeki herhangi bir gün Overian PRP tedavisi uygulanabilir.

Tedavinin ilk aşaması PRP ( Trombosit bakımından Zenginleştirilmiş Plazma ) Hazırlanması

Bu birinci aşama; Plazmanın hazırlanma işlemi bir saatten az sürmektedir.

Tedavinin ikinci aşaması PRP ( Trombosit bakımından Zenginleştirilmiş Plazma ) Yumurtalıklara Verilmesi;

Bir sonraki ve son aşamada ise intravenöz olarak uygulanan bir anestetik altında ; transvajinal ultrason tarafından yönlendirilen bir işlem olarak doktorumuz tarafından cerrahi olarak küçük bir miktar PRP’yi doğrudan yumurtalıklardaki uygun dokuya transfer etmekteyiz. İşlem sonrası birkaç saat sonra müşade altında kaldıktan sonra taburcu olunmaktadır.

Tedavinin üçüncü aşaması PRP ( Trombosit bakımından Zenginleştirilmiş Plazma ) İşlem Sonrası Bekleme Süresi;

PRP Tedavi işlemi gerçekleştirilen hastalarımızın 6-8 hafta bekleme sürecinden sonra tekrardan hormon panelleri kontrol edildikten sonra IVF / ICSI tedavisine hastanın uygunluğuna göre, 8. hafta içinde adet döngüsünün 2. günü vajinal ultrasound kontrolünde folükül izlemi ile IVF /ICSI tedavisine başlanabilir.

Kurumumuz tarafından da Overian PRP uygulaması yaptığımız hastalarımızın tedaviden fayda görmesi, tedaviye verilen cevap %80- 85 civarlarında diyebiliriz. Tüm Dünya’da bilimsel çalışmaları devam eden PRP uygulamalarının klinik çalışmalarının devam etmesi sebebi ile talep eden hasta adaylarımızda bilimsel çalışmaları ve en önemlisi bilimsel çalışmalarımızı memnuniyetle paylaşabiliriz.

Overian PRP Tedavi Uygulamamız ile ilgili ayrıntılı bilgi için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

.