OVER ( YUMURTALIK ) REZERV DEĞERLENDİRİLMESİ

OVER ( YUMURTALIK ) REZERV DEĞERLENDİRİLMESİ

Kısırlık nedenleri çok ve çeşitlidir. Erkek, Kadın veya her iki faktörlerin bir kombinasyonunu içerir.

Genellikle faktörleri oluşturan nedenleri aşağıdaki gibidir.
*Sperm ve Yumurta ( Oosit ) üretimindeki aksaklıklar ;
*Erkek veya Kadının Üreme Sistemlerinin yapısı veya işlevi ;
*Erkek veya Kadınlarda hormonal dengesizlikler ve bağışıklık koşulları;
*Kadın Faktörlü kısırlık problemlerinde ileri yaş faktörü ;
*Nedensiz Kısırlık ;
(Çiftlerin % 10- 20 sinde hiçbir sebep yokken gebelik oluşmuyor ise buna “ Nedensiz Kısırlık “ denir. Bu çiftler için manevi olarak zorlu süreçlerin başlamasına neden olabilir.)

Yumurtlama Testi

Her ay yumurtlama veya yumurtlama olup; olmadığını kontrol etmek için tabiki öncelikle bir kan testine ihtiyacımız var. Bu test de tabiki AMH ( Anti Mullerian Test )

Ultrasound ( USG ) Taraması

Ultrasound ( USG ) Taraması rahmin ( endometrium ) duvarının kontrol edilmesi ve rahim duvarının incelenmesi ve detaylı tüm durumlarının teşhis edilmesini sağlar.
Döngüyü etkileyecek herhangi bir fibroid veya polip mevcut mu , herhangi bir yumurtalık kisti mevcut mu ? Yumurtalık ( over ) mevcut durumu , büyüklüğü ve yumurta kistlerinin ( folükül ) sağ ve sol tarafta kaçar adet antral folükül izlendiği tespit
edilir.

AMH ( Anti Mullerian Hormon ) Testi

Bilindiği üzere kadınlar belirli bir yumurta ( over ) rezervine sahip olarak Dünya’ya gelirler. Anti Mullerian Hormonu ( AMH ) yumurta keselerine ( folüküller ) gelişmekte olan hücreler tarafından salgılanan bir hormondur. Bir kadının kanındaki AMH seviyesi genel olarak yumurtalık rezervinin durumunu gösterir.

Bir AMH testi, kalan yumurta miktarı ve bebek sahibi olunabilinecek verimli yılların sayısı hakkında bize biraz fikir verir. Ancak bu test folüküllerin kalitesi hakkında çok fazla şey söylenmez.

AMH Test sonucunun bir Kadın Doğum Doktoruna danışılması oldukça önemlidir. Fakat kendi AMH seviyesini aynı yaştaki kadınlar ile karşılaştırılıp, durum değerlendirilmesi yapılabilinir.

AMH Testine Hangi Durumlarda başvurulur ?

AMH ( Anti Mullerian Hormon ) Testine aşağıdaki durumlarda başvurulmalıdır..

*6 aydan fazla bir sürede korunmasız birlikteliğe rağmen gebelik elde edilmiyorsa ;

*Yumurtalık ( Over ) Rezervin yaş ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmek amacıyla,

*IVF / ICSI veya diğer kısırlık tedaviler düşünülüyorsa AMH başvurulmalıdır. AMH seviyesi IVF / ICSI tedavilerine başlanmadan önce oldukça önemli bir konuma sahiptir. AMH seviyesinin düşüklüğü IVF / ICSI Tüp Bebek tedavilerindeki başarı oranını olumsuz anlamda etkileyebilir. Bilindiği üzere AMH Testi Yumurta ( Over ) Rezervinin sayı ve durumunu göstermektedir.

* Kemoterapi veya Over ( Yumurtalık ) ameliyatı geçirilmiş ve gelecekteki verimliliği etkileyip etkilemediğini bilmek isteniyorsa , yumurtalık tümöründen şüpheleniliyorsa gelecekte hamilelik düşünülüyorsa şuandaki durumu göz önünde bulundurularak tedaviye ön hazırlık yapılabilinir.

Düşük AMH Değerine Sahipseniz ?

Düşük bir yumurta rezervine işaret eden düşük bir AMH seviyesine sahipseniz vakit kaybetmeden Kadın Doğum Doktorunuza başvuru yapabilir ve tarafınıza uygun tedavi ile ilgili danışmanlık alabilirsiniz.

Follop Tüpleri ve Uterus Kontrolü

Tüplerinin açık olup olunmadığını , uterus ve yumurtalıkların durumunu kontrol etmek için ek testler gerekebilir.

Sonohysterogram veya Hycosy – Uterus boşluğu ve tüplerin geçirgenliği önemli olduğu için rahim ağzına bir ultrasound ve küçük bir tüp yerleştirilmesini içeren nispeten invaziv olmayan bir test. Histerosalpinogram Follop tüplerinin açık olduğunu doğrulamak için x ışınlarının kullanılması ( yumurtalıklar hakkında herhangi bir bilgi sağlanmaz ve uterus hakkında yalnızca sınırlı bilgi sağlar )

Tanısal Laparoskopi ve Histeroskopi

Laparoskopi genel anestezi altında yapılır. Bir fiber optik teleskop ( laparoskop ) küçük bir insizyondan geçirilir ve yumurtalıkları follop tüplerini , uterus ve pelvik boşluğu anormallikler açısından görüntülenerek herhangi bir şüphe olup olmadığı kontrol edilir.

Tuba açıklık ayrıca rahim içinden enjekte edilerek ilerlemesini gözlemleyerek de kontrol edilebilir.

Over Rezerv Testleri

Over (Yumurtalık) rezervi kuşkusuz üreme faaliyetlerinde en önemli konuma sahiptir.
Over (yumurtalık) rezervi, kadının yumurtalıklarında bulunan yumurta kistçiklerinin. (folükül) sayı, durum ve kalitesini ifade eder.
Bir başka ifade ile doğurganlık durumunu belirtir. Overler ( yumurtalık ) sayıca yüksek olan bir kadının yumurtalıklarında folüküller ( yumurta kistçikleri ) çok ve kalitesi yüksektir.

Bu durumda tabiki kadının spontane hamile kalma durumu oldukça yüksektir. Yumurta rezervlerinin azalmasını birçok faktöre bağlayabiliriz. Ama bu faktörlerin en önemlisi kuşkusuz kadının ilerleyen yaşıdır.

.