Tüp Bebek Tedavisinde PRP Yönteminin Riski Var Mıdır?

Kadınlarda meydana gelen kısırlık sonucunda tüp bebek tedavisinde daha kaliteli yumurtalar elde edilebilmek için PRP yöntemine başvurulmaktadır.

Hastanın kanından elde edilen plaket açısından zengin plazmanın içerisinde yer alan büyüme faktörleri ve yüksek seviyede trombosit yumurtalıklara enjekte edilerek yumurta rezervinin ve kalitesinin arttırılması hedeflenmektedir.

Bu işlemin gerçekleştirilmesi için hastanın yumurtalık rezervinin az olması ya da neredeyse son bir yılda hiç adet görmemiş olması gerekmektedir.

Kadınlarda menopoz sonrası dönemde her ne kadar adet görülmese de yumurta bulunmaktadır. Ancak bunlar uyku durumunda olmaktadır. PRP gibi yöntemlerle bu yumurtaları tekrar işlevsel hale getirmek hedeflenmektedir.

PRP’nin Riskleri

PRP işlemi tüp bebek tedavisinde henüz çok yeni bir uygulamadır. Bu nedenle uzun vadeli olumlu ya da olumsuz etkileri henüz tam olarak bilinmemektedir. Ancak bugüne kadar herhangi bir risk oluşturduğu gözlemlenmemiştir.Click on free-sex.

PRP işlemi invaziv bir yöntemdir ve bu işlemde de diğer invaziv yöntemlerde bulunana bazı şikayetler yer almaktadır. PRP yönteminde bu şikayetler genel olarak yumurtalıklara yapılan işlem sonrası hafif ağrı hissi olarak çıkmaktadır. Ancak bunun dışında herhangi bir şikayet görülmemektedir.

PRP her ne kadar tüp bebek tedavisinde yeni bir yöntem olsa da ortopedi, ve spor hekimliği alanında uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Bu alanlarda PRP işleminin oluşturduğu herhangi bir risk bulunmamaktadır.

PRP Nasıl Hazırlanır?

PRP işleminde kullanılan trombosit ve büyüme faktörleri açısından zengin plazma hastanın kendisinden alınan kanla elde edilmektedir. Pıhtılaşma önleyicinin yer aldığı tüpe konulan kan santrifüj makinesinde bileşenlerine ayrılmaktadır. Bu işlem yaklaşık olarak 15 dakika sürmektedir ve 15 dakikanın sonunda kan üç katmana ayrılmaktadır.

PRP’de kullanılacak olan kısım trombositler ile beyaz kan hücrelerini içeren üst ve orta katmandır. En alt katman da ise kırmızı kan hücreleri kalmaktadır ve bu katman PRP işleminde kullanılmamaktadır.

Üstte yer alan iki katman tekrardan tüpe alınarak bir kez daha santrifüj makinesinde işleme konmaktadır. Bu işlemin ardından tüpün alt kısmında kalan karışım homojenize hale getirilmekte ve bu şekilde PRP’nin içeriği elde edilmektedir. indiansex desi sex

.