Tüp Bebek Tedavisinde PRP Uygulaması Öncesi ve Sonrasında Hastanın Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Son yıllarda tüp bebek tedavisinde kullanılan PRP yöntemi gebelik şansını %60 oranında arttırmaktadır. Yaklaşık olarak 30 yıl çeşitli tıp alanlarında etkili bir şekilde kullanılan PRP tüp bebek tedavisinde ortaya çıkan en son gelişmelerden biri olarak kabul edilmektedir.

Ancak tüp bebek tedavisi gören herkes PRP uygulaması için uygun değildir. Bunun için hastaların daha önceden tüp bebek tedavisinde başarısız olunması gerekmektedir.

PRP rahim zarı istenilen kalınlıkta olmayan ya da yumurtalık rezervleri oldukça düşük olan hastalarda tercih edilen bir yardımcı yöntemdir. Bu yöntem sayesinde kaliteli yumurtalar elde edilebilmekte ya da hastanın rahim zarı embriyonun tutunabilmesi için elverişli hale getirilebilmektedir.

PRP Öncesinde Yapılması Gerekenler

PRP uygulamasının işe yarayım yaramadığını anlayabilmek için uygulama öncesi ve sonuçları karşılaştırmak gerekmektedir. Bu da belli başlı testlerin gerçekleştirilmesiyle yapılabilmektedir. Testler PRP uygulamasının hemen öncesinde ve uygulamadan 3 ay sonra gerçekleştirilmektedir.

PRP uygulamasından önce CA-125 tetkiki, FSH, LH ve Estradiol hormon testleri, yumurtalıktaki folikül sayısı kontrolü ve AMH hormon testi gerçekleştirilmektedir. Gerekli görüldüğünde bu testlere ek diğer testler de yapılabilmektedir. Bu testlerden elde edilen sonuçlar, 3 ay sonra yapılan testlerin sonuçları ile karşılaştırıp işlemin başarılı olup olmadığı sonucuna varılmaktadır. PRP işleminden sonraki 3 aylık süreç oogenez aktivasyonu için gerekmektedir.

PRP Uygulaması Sonrası

Yumurta rezervini ve kalitesini arttırmaya yönelik PRP uygulaması yumurtalıklara yapılmaktadır. Ultrason eşliğinde yapılan bu işlemde anestezi uygulanmaktadır. İşlem son derece acısız olarak gerçekleştirilmektedir. Ancak sonrasında hastalarda hafif bir ağrı görülebilmektedir.

Rahim zarını kalınlaştırmaya yönelik işlemlerde ise herhangi bir şekilde anesteziye ihtiyaç duyulmamaktadır. Hastalar PRP uygulamasından sonra sosyal hayatlarına olduğu gibi devam edebilmektedir. Ancak yapmaları gereken şey tüp bebek tedavisi kapsamında doktorun tavsiyelerine uymaları gerekliliğidir. PRP uygulaması sonrasında dikkat edilmesi gereken ekstra bir şey bulunmamaktadır. PRP uygulamasının 3-4 ay içerisinde etkilerini göstermektedir. Ancak tüp bebek tedavisinde yeni bir uygulama olduğu için henüz daha uzun vadeli etkileri bilinmemektedir.

.