Tüp Bebek Tedavisinde PRP İşlemi Ne İşe Yarar?

Günümüzde birçok kişi hem fizyolojik hem de çevresel nedenlerden ötürü doğal yolla gebelik elde etme konusunda başarısız olabilmektedir.

Beslenme, sosyal hayattaki alışkanlıklar, genetik hastalıklar ve anomaliler gibi birçok neden doğal yolla gebeliği imkansız kılabilmektedir.

Kadınlarda yaşın ilerlemesi, üreme organlarında doğuştan olan ya da sonradan meydana gelen rahatsızlıklar ile beraber erkeklerde de sperm kalitesinin düşüklüğü, genetik yatkınlıklar ve hormonsal problemler kısırlığa sebebiyet vermektedir.

Tüp bebek yöntemi ise doğal yolla çocuk sahibi olamayan çiftlerin çocuk sahibi olabilmeleri için uygulanan bir tedavi yöntemidir. 40 yıldan daha uzun bir geçmişe sahip olan bu yöntem ile doğal yolla çocuk sahibi olamayan birçok çift ebeveyn olma şansı yakalamaktadır.

PRP İşlemi Nedir?

PRP, tüp bebek tedavisinde uygulanmaya başlanan yeni yöntemlerden bir tanesidir. Bu yöntemler çiftlerin tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olabilme şansını önemli ölçüde arttırmaktadır.

PRP uygulamasında tüp bebek tedavisi görmekte olan kişinin kanından elde edilen ve trombosit açısından oldukça zengin olan plazma tekrardan hastaya verilmektedir. PRP uygulaması rahim zarında kalınlaşma sağlamakla beraber yumurta kalitesinin arttırılmasına da yardımcı olmaktadır.

Bu sayede gebelik şansı düşük olan kişilerin tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olma şansı daha da arttırılmaktadır. PRP uygulaması rahim içerisinde ya da yumurtalık içerisine uygulanmaktadır.

Nasıl Yapılmaktadır?

PRP yöntemi ile hem rahim zarı kalınlaştırılabilmekte hem de yumurta kalitesi arttırılabilmektedir. Bu nedenle uygulama hastanın ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir.

Rahim zarına yapılacak işlemde hastanın herhangi bir şekilde anestezi almasına gerek kalmamaktadır. Rahim zarına yapılan işlemlerde yapılan araştırmalara göre gebelik şansı %61 oranında artmaktadır. Yumurta kalitesinin arttırılmasının gerektiği durumlarda içe işlem yumurtalık içerisine yapılmaktadır.

Yumurtalık uygulamasında ise işlem anestezi ile gerçekleştirilebilmektedir. Ancak yine de sonrasında herhangi bir ağrı ya da acı hissi oluşmamaktadır. Yumurtalığa yapılan işlem özellikle kötü yumurtalık rezervine sahip olan ve bir yıldan uzun süredir adet görmeyen kadınlar için tavsiye edilmektedir. PRP uygulaması ile beraber AMH ve FSH düzeylerinde normale dönüş gözlemlenmektedir.

.