Tüp Bebek Tedavisi Engelli Doğumları Azaltıyor

Günümüzde tüp bebek tedavisiyle hem genetik nedenle engelli bebeklerin doğumunu önlemek, hem de engelli olmalarından dolayı infertilite (kısırlık) problemi yaşayan kişilerin çocuk sahibi olmalarını sağlamak mümkün. “Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla genetik faktörlere bağlı hastalıkların preimplantasyon genetik tanı (PGT) yöntemiyle ayıklanıp ailelerin sağlıklı bebeklere sahip olma olanaklarının arttığına değinmek istedim.

Akraba Evlilikleri Riski Arttırıyor!

Her 5 evlilikten birinin akraba evliliği olduğu ile ilgili istatistikler ülkemizde hala bu evliliklerinin yaygın olduğunu gösteriyor.

Toplumumuzda akraba evliliklerinin çok görülmesi, ailelerin genetik hastalıklı çocuklara sahip olma riskini arttırıyor. Ancak günümüzde engelli bebeklerin doğması tüp bebek tedavisi ve preimplantasyon genetik tanı (PGT) yöntemiyle önlenebilir duruma geldi.

Preimplantasyon Genetik Tanı Yöntemi (PGT)

Genetik faktörlere bağlı hastalıkların çocuk dünyaya gelmeden preimplantasyon genetik tanı (PGT) yöntemiyle ayıklanıp ailelerin sağlıklı bebeklere sahip olmaları sağlanabiliyor.

Genetik hastalıklara sahip kişiler ve engelli bireyler çocuk sahibi olmak istediklerinde bu sorunlarının çocuklarına geçmesi de aynı yöntemlerle ortadan kaldırılabiliyor.

Ülkemizde tüp bebek ve preimplantasyon genetik tanı (PGT) tedavileri başarıyla uygulanıyor. Bu yöntemlerle, Down Sendromu (21. kromozomun 3 tane olması) gibi kromozom sayı ve şekil yapısına bağlı genetik hastalıkların kolaylıkla ayrıştırılıp sağlıklı embriyoların anne rahmine transfer edilmesiyle aileler sağlıklı bebeklere sahip olabilirler.

Ayrıca ülkemizde yaygın görülen Akdeniz Anemisi (talasemi), kistik fibriozis, kas erimesi hastalığı vb. tek-gen hastalıkları da tüp bebek tedavisi ve preimplantasyon genetik tanı (PGT) yöntemi sayesinde ayıklanan sağlıklı embriyolar ile aileler bu hastalıkları taşımayan sağlıklı çocuklarını kucaklarına alabiliyorlar.

Omurilik Felçlilerin Tüp Bebek ile Çocuk Sahibi Olması Mümkün

Ülke geneline bakıldığında gebelik takip, tedavi ve doğum esnasında yaşanan sorunlar, sonrasında trafik kazaları ve çeşitli edinsel faktörlere bağlı engelli kişilerin sayısı da maalesef fazla.

Sonradan geçirilen kazalar sonucu özellikle omurilik felçli olan erkek ve kadınlarda infertilite sorunu yaşanmaktadır. Erkeklerde azospermi (meniye sperm çıkışın olmadığı) veya retrograd ejakülasyon (meninin idrar kesesine döküldüğü) gibi durumlar görülürken kadınlarda da omurilik felci nedeniyle genital enfeksiyon sıklığı ve buna bağlı tüplerde tıkanıklık ortaya çıkıyor. Bu sorunlar nedeniyle ortaya çıkan kısırlık problemi günümüzde tüp bebek tedavisiyle çözümlenmektedir.

Yurt Dışından Tedavi için Türkiye’ye Geliyorlar

Sevindirici olan nokta ise tüp bebek ve tüp bebekte uygulanan ileri teknolojilerden preimplantasyon genetik tanı (PGT) yönteminin ülkemizde son derece başarılı bir şekilde uygulanması. Dünyada sayılı ülkelerde uygulanan bu tedavileri görmek için hastalar Avrupa, Orta Doğu ve birçok ülkeden ülkemize geliyorlar. Ülkemizde başarıyla uygulanan tüp bebek yöntemi, engellerin aşılmasında önemli bir tedavi olarak yerini almış durumda.

.