PRP Uygulaması Tüp Bebek Tedavisinin Sürecini Etkiler Mi?

PRP uygulaması tüp bebek tedavisi gören gerek yumurtalık rezervi oldukça azalmış gerekse rahim zarı oldukça ince olan hastalarda uygulanabilmektedir.

Son bir yıl içerisinde herhangi bir şekilde adet olmamış hastalar PRP uygulaması için ideal hastalar arasında yer almaktadır. Yumurtalıklarında çok ciddi bir patolojik rahatsızlık olmayan kişilerde bu işlemin uygulamasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

PRP’nin etkileri uygulamayı takip eden 3-4 aylık süreç içerisinde ortaya çıkmaktadır. PRP uygulamasının tüp bebek tedavisine olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır. Ancak uygulamanın etkili olup olmadığını anlamak için yaklaşık olarak ekstradan 3-4 aylık bir sürecin geçmesi gerekmektedir.

Bu süreç sona erdiğinde ise oogenez aktivasyonu gerçekleştirilebilmektedir. PRP uygulamasının tüp bebek tedavisine herhangi bir olumsuz etkisi ile henüz gözlemlenmemiştir. 3-4 aylık süre boyunca ise hormon kokteyli uygulanmaktadır. Bu kokteyl yumurta oluşumu ve gelişimi süresince PRP içerisinde yer alan büyüme faktörlerine takviye görevi görmektedir.

PRP’nin Faydaları Nelerdir?

Her ne kadar kadınlar menopozdan sonra adet görmese bile yumurtaları bulunmaktadır. Bu yumurtaların büyük bir çoğunluğu ya da tamamı uyur vaziyettedir. PRP yöntemi ile hastanın kendi kanından elde edilen trombosit ve büyüme faktörü açısından zengin plazma ile bu yumurtalar aktif hale getirilmektedir.

Yumurtalıklarda bulunan kök hücreler PRP içerisindeki uyarıcı ajanlar sayesinde yumurta hücrelerinde dönüşmektedir. Bu şekilde yumurta kalitesi ve rezervinde iyileşme elde edilmektedir. Ayrıca daha önce gerçekleştirilmiş rahim içi operasyonlar nedeniyle rahim zarında meydana gelen incelmeler PRP uygulaması ile ortadan kaldırılabilmekte ve rahim içi zar gebelik için ideal kalınlığa gelmesi sağlanabilmektedir. Bu sayede embriyo rahme daha kolay bir şekilde tutunabilmektedir.

Nasıl Uygulanmaktadır?

PRP ile uygulanacak olan içerik hastanın kendi kanından elde edilmektedir. Pıhtılaşma önleyici tüpe aktarılan bu kan santrifüj makinesinde bileşenlerine ayrılmaktadır. Bu sayede trombosit ve büyüme faktörü açısından zengin plazma elde edilebilmektedir.

PRP uygulaması yumurtalık içine gerçekleştirildiğinde hastaya anestezi uygulamak gerekmektedir. Bu uygulama transvajinal ultrason yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Ancak rahim zarının kalınlaşması için rahim içerisine uygulandığında anestezi uygulamasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Uygulamadan sonra hastanın günlük hayatına dönmesinde herhangi bir problem bulunmamaktadır.

.