PRP Nasıl Elde Edilir ve Tüp Bebek Tedavisinde Nasıl Uygulanır?

PRP, doğal yolla gebelik elde edilemediği durumlarda uygulanan tüp bebek tedavisinde istenilen başarı oranı elde edilemediğinde uygulanmaktadır. Tüp bebek tedavisinin başarılı olmasında en önemli etmek embriyonun ve rahim dokusunun kalitesidir.

Sağlıklı embriyo elde etmek ve rahim zarı kalınlığının yeterli olması durumunda tüp bebek tedavileri başarılı olmaktadır. PRP bu noktada devreye girmektedir.

PRP uygulaması ile yumurta kalitesi arttırılarak sağlıklı embriyolar elde edilebilir veya rahim zarının daha kalın olması sağlanarak yumurtanın rahme tutunma şansı arttırılabilmektedir. PRP uygulaması tüp bebek yöntemi ile gebelik elde etme şansını %60 oranında arttırmaktadır.

PRP Nasıl Elde Edilir?

PRP uygulaması için ilk olarak anne adayının kendi kanından elde edilen trombositten arındırılması gerekmektedir. Trombosit arındırıldığında ise geriye kalan şey PRP uygulamasında kullanılan zengin plazmadır.

Bu tüp bebek tedavisinde gebelik şansını arttırmaya yönelik bir işlemdir. PRP işleminden önce rahim içi bulguları belirlemek ve yumurtalık rezervini kontrol etmek amaçlı olarak ultrason muayenesi ve yumurtalık rezerv testleri gerçekleştirilmektedir.

Bu işlemlerin sonucuna göre PRP uygulamasının yapılıp yapılmayacağına karar verilmektedir. PRP uygulaması, laboratuvar ortamında zenginleştirilmiş platetlerin tekrardan hastaya enjekte edilmesidir.
Bu platetlerin içerisinde yer alan büyüme unsurları, yumurtalıklarda yer alan stabil kök hücreleri tetikleyerek büyütmektedir. İdeal ortam sağlandığında stabil kök hücreler gelişerek yumurta hücresi haline gelmektedir. Bu sayede yumurta rezervi düşük olan ya da menopoza giren kadınlarda gebelik şansı arttırılmaktadır.

PRP Uygulaması

PRP işlemi rahim içerisine ya da yumurtalık içerisine yapılabilmektedir. Rahim içerisine uygulandığı takdirde anesteziye gerek duyulmamaktadır ve işlem son derece acısız bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Yumurtalığa uygulanması gerektiğinde ise hastaya anestezi verilmektedir. Ancak yine işlem sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissi ortaya çıkmamaktadır. Uygulama esnasında ultrason gibi görüntüleme yöntemlerinin yardımına ihtiyaç duyulmaktadır.

Uygulamanın etkisi işlemden sonraki 3-4 ay içerisinde kendisini göstermektedir. Günümüzde yaklaşık olarak her 10 kadından 6’sında PRP işlemi sonrası yumurtalık rezervlerinde artış gözlemlenmiştir. Bu da tedavinin olarak %60’lık bir başarı oranına sahip olduğunu göstermektedir.

.